فرمانداری شهرستان ازنا
تاريخچه شهرستان

پيشينه شهرستان

ازنا در گذشته بخشي از استان مركزي بوده و در دومين تقسيمات كشوري در 16 آبان ماه سال 1316 در حوزه لرستان قرار گرفت . اين شهر در سال 1317 به دهستان و در سال 1330 به شهر ارتقا پيدا كرد و داراي شهرداري شد . در سال 1340 ازنا به عنوان مركز بخش جاپلق ارتقا پيدا نمود .

از تاريخ ازنا اطلاع دقيق و كاملي در دست نيست . ميگويند ازنا در قديم روستا و يا شهر كوچكي بوده است كه در زمين لرزه وحشتناك سال 1282 در سيلاخور كه طبق نظر مركز ژئوفيزيك دانشگاه تهران بزرگترين زلزله ثبت شده و به قدرت تقريبي 8 ريشتر بوده به ويرانه اي تبديل شده است .
پاره اي از مردم اين منطقه را در گذشته ارامنه و ازنا را كلمه اي ارمني ميدانند . در برخي از كتب تاريخي زمان صفويه از كلمه ي ازناور براي ناميدن بزرگان گرجستاني استفاده شده است .
 از آنجا كه در دوره صفويه گروهي از اهالي گرجستان به اين منطقه كوچانده شده اند محتمل است كه كلمه ي ازنا از كلمه ي ازناور مشتق شده باشد .
گرجي هاي ازنا مهاجرين گرجستاني و احتمالا قومي يا بخشي بوده اند كه توسط شاه اسماعيل و به ميل خود به ايران كوچ كرده اند . اكنون و در اثر گذشت زمان نژاد گرجي هاي ازنا با ساير اقوام اين منطقه آميخته شده است و ديگر به زبان گرجي صحبت نميكنند .
در حال حاضر در روستاي گرجي هيچگونه گرجستاني زندگي نميكند ، چون كه آنها قبل از انقلاب اين ديار را ترك كرده اند و بعد از اين دهقان ها و توكلي ها و عبدالوند ها وارد اين روستا شدند ، و در اين روستا سكني گزيدند .

احداث شهر ازنا كه حدود 700 سال قدمت دارد را ميتوان به ارامنه كه ساكنين اوليه ازنا بوده اند نسبت داد.

تاریخ به روز رسانی: 1393/08/17
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات ( 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal